A hálószobai viselet kérdése örök vitatéma: van, aki szerint a pizsama a legjobb találmány az emberiség történetében, mások szerint meg teljesen felesleges, hiszen nincs is annál felszabadítóbb, mint ruha nélkül aludni. De miért is olyan nagy ügy ez? Tényleg számít, mit (vagy épp mit nem) viselünk alvás közben? Ha csak az alvás minősége szempontjából vizsgáljuk a kérdést, nagyon is fontos, hogy miben és hogyan alszunk. Nézzük az érveket és ellenérveket, miért jó pizsamában vagy épp anélkül aludni.
Miért jó pizsamában aludni?
Az, hogy mit viselünk alvás közben, nagyban befolyásolhatja a hangulatunkat, közérzetünket is. Akár egy elegáns selyem pizsamáról, akár egy laza, mintás pamut darabról van szó, ha jól érezzük magunkat benne, az pozitívan hat a pihenésre is.
A pizsama javíthatja az alvásminőséget
Egy jól megválasztott pizsama segít, hogy kényelmesen érezzük magunkat az ágyban fekve. Azontúl, hogy támogatja a testhőmérséklet szabályozását, védelmet nyújt a bőr számára a dörzsöléstől, irritációtól, amelyeket egy durva lepedő vagy takaró okozhatna. Ha semmi sem szorít vagy nyom alvás közben, a szervezet könnyebben ellazul, ami nyugodtabb, mélyebb alváshoz vezet.
Egy kényelmes pizsama mentálisan is segít jobban aludni. Ha pizsamát hordunk, akkor a lefekvéshez készülődés során jelzést küld az agynak: “Ideje nyugovóra térni!” Ez nagyban megkönnyíti az agyunk számára is a napi rutin kialakítását, segít elválasztani az aktív nappali tevékenységet az esti pihenéstől, így mentálisan előkészítjük a terepet a pihentető alvásra.
A pizsama viselése nyugtatóan hat az idegrendszerre
A babáknál a szoros pólya biztonságérzetet nyújt, mivel nagyban hasonlít az anyaméh szoros, védelmező közegére. Egy jó minőségű, kényelmes pizsama is biztosíthat hasonló védelmező közeget viselője számára. Bár semmiképp sem jó, ha olyan szoros, mint a pólya -elvégre nem vagyunk már babák- , de ahogy körülöleli a testet, komfort érzetet adhat, ami segíti az esti relaxációt és nyugodt alvást.
A pizsama viselése egyfajta “védelmi rétegként” is működik a külső környezeti hatásokkal szemben, akár az ágyneműből származó porról, akár más irritáló tényezőkről legyen szó. Sokan úgy érzik, hogy a pizsamában védettebbek az ilyen típusú külső környezeti hatásoktól, ami hozzájárulhat a nyugodt, zavartalan alváshoz. Ráadásul akárcsak a frissen mosott ágynemű, úgy a friss pizsama is fokozza az alvásélményt!
A testhőmérséklet szabályozása is része a pihentető alvásnak
Az évszaknak megfelelő pizsama segít fenntartani az optimális testhőmérsékletet alvás közben. Télen egy pamut vagy flanel pizsama kellemesen melegen tart, nyáron pedig egy könnyű anyagból készült pizsama (például vékony pamut) segíthet a túlzott izzadás megelőzésében, mivel elvezeti a nedvességet, így a bőr szabadon tud lélegezni.
A pizsama viselés nem csak komfort, hanem higiénia kérdése is
A pizsama nélküli alvás hívei gyakran érvelnek amellett, hogy a ruha nélküli alvás jobb szellőzést tesz lehetővé a bőr számára és a vérkeringésnek is jót tesz, hiszen nincs semmi, ami elszorítsa az ereket alvás közben. Ráadásul a nyári melegben, amikor még a bőrünket is legszívesebben levetnénk, akkor is sokkal komfortosabb.
Bár a pizsama nélküli alvásnak is megvannak az előnyei, nem árt megjegyezni, hogy a pizsama viselése segíthet megvédeni az ágyneműt a természetes bőrhámlástól, izzadástól, vagy más nem kívánt anyagoktól, amelyek alvás közben kerülnek a lepedőre.
Ugyan az ágyneműhuzatot könnyen ki lehet mosni, azonban az izzadság és az egyéb nedvek a matracba és a takaróba, párnába is beivódhatnak. Ezek tisztántartása már sokkal macerásabb, ezért ritkábban is végezzük, mint az indokolt lenne. Ha érzékeny a bőrünk a pizsama a levegőben szálló vagy az ágyneműben megbújó allergének ellen is plusz védelmet biztosít.
Mitől lesz kényelmes a pizsamánk?
Gondolhatnánk úgy is, hogy amit éjjelente viselünk, amikor senki sem látja, legfeljebb a szűk család, nem is igazán számít. Pedig, akárcsak a nappali öltözet kiválasztásánál a pizsama is lehet az öngondoskodás és az önkifejezés része. Amikor olyan pizsamát húzunk fel, ami elégedettséggel és jó érzéssel tölt el bennünket, úgy érezhetjük jobban törődünk magunkkal, ami bizony a mentális egészségünkre is pozitívan hat. Ezzel szemben egy régi, kinyúlt póló gyakran az elhanyagoltság érzetét kelti bennünk és alvótársunkban is, ami kevésbé segíti elő az esti (pihentető) hangulat megteremtését.
Természetes anyagok
Az anyag az egyik legfontosabb tényező, hiszen ez határozza meg, mennyire lesz kényelmes és lélegző a pizsama. A pamut az egyik legnépszerűbb választás, mert könnyű, puha, lélegző és bőrbarát, így különösen meleg időben ideális. Hátránya viszont, hogy nem tartja jól a hőt, ezért télen nem feltétlenül ideális. A selyem luxusérzetet nyújt és természetes hőszabályozó tulajdonságokkal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy nyáron hűt, télen pedig melegen tart. Aki fázós, annak télen érdemes a flanel pizsamákat részesíteni előnyben, amelyek melegen tartanak, ugyanakkor megfelelő szellőzést is biztosítanak a túlzott izzadás elkerülése érdekében. Mivel a pizsamát rendszeresen mosni kell, figyeljünk arra, hogy az anyag tartós legyen, és könnyen tisztítható. A pamut és a flanel jól bírják a gyakori mosást, míg a selyem és más finomabb anyagok különleges ápolást igényelnek.
Megfelelő méret és szabás
Az alváshoz a kényelem elsődleges, ezért fontos, hogy a pizsama ne legyen se túl szoros, se túl bő. A megfelelő méretű és szabású pizsama biztosítja, hogy szabadon tudjunk mozogni anélkül, hogy szorítana vagy összegyűrődne, megcsavarodna rajtunk alvás közben. Különösen figyeljünk arra, hogy a dereka, a nyaka és az ujjai ne szorítsanak, de ne is legyenek túl lazák, hogy a pizsama éjszaka a helyén maradjon.
képek: freepik.com, canva.com