Sokan nem szeretnek edzőterembe járni, inkább otthon sportolnak. A súlyzós és nyújtó edzések mellett a cardio edzéseknek is fontos szerepe van az edzéstervben. Ezért jogosan merül fel a kérdés, hogy melyik az a mozgásforma, amelyet otthon is végezhetünk. Vannak, akik a futógépet preferálják, vagy a szobabiciklit, de sokan a spinning kerékpár mellett teszik le a voksukat. Nem véletlenül! A spinning bicikli használata az egyik legjobb módja az otthoni cardio edzésnek. Tökéletesen megfelel a nagy intenzitású edzésekre, kortól és nemtől függetlenül használható, formálja a testet és növeli az erőnlétet is. Persze nem árt, ha pár dolgot figyelembe veszünk, mielőtt megvásároljuk álmaink spinning kerékpárját, ugyanis az ára azért borsos lehet. Cikkünkben bemutatjuk a főbb szempontokat, amelyekre jó, ha figyelünk spinning kerékpár vásárlásakor.
Mi is az a spinning és miért jó?
A spinning nem csak formálja a farizmokat, szálkásítja, erősíti a lábizmokat és a hasizmot; hanem a felsőtest bevonásával, a karhajlításokkal tónusba hozza a váll-, és a kar izmait is.
A spinning tulajdonképpen a szobabiciklizés egy specifikus fajtája, az intenzív kardio edzésekhez tartozik. Gyakran az aerobichoz hasonlítják, mert zenére és többnyire egy trénerrel zajlik a spinning óra. Általában az órák 40-60 percesek, de léteznek bevezető órák is, amelyek ennél rövidebbek is lehetnek. Persze otthoni edzés esetén online órákra is beiratkozhatunk, de ha már elég profin megy a spinning, akkor saját magunknak is kitalálhatunk különféle edzéseket.
A spinning alacsony ütközésfokú mozgásfajta, amely nem terheli az ízületeket. Remekül kiegészítheti a sok ütközéssel járó – például futó – edzéseket. Akik kisebb ízületi problémával küzdenek, azoknak is megfelelő lehet, amennyiben az orvosuk javasolja.
Mi a különbség a spinning kerékpár és a hagyományos szobabicikli között?
Mire használjuk?
Az ülő-és háttámlával rendelkező szobakerékpárokat többnyire egészségügyi, regeneráló, vagy fitnesz programban használják. A szobabicikli azok számára megfelelő, akik szeretnének javítani kardiovaszkuláris állapotukon, valamint növelnék az állóképességüket, erőnlétüket. A spinning kerékpárokat viszont többségében azok használják, akik a kerékpározásra teljesítmény sportként tekintenek. Sokkal jobban utánozzák azt a testhelyzetet, amelyet kerékpározás közben veszünk fel, mivel a kormányfogantyú alacsonyabb.
Funkciók
Mindkét bicikli használata rendkívül egyszerű. Nincs szükség másra, mint beállítani az ülésmagasságot, a sebességet, az ellenállást és tekerni. A különféle funkciók persze attól is függnek, hogy kerékpárunk mennyire profi. Vásárlás előtt mindenképpen nézzünk körül a funkciók használatát illetően, tervezzük meg mit szeretnénk és legalább nagyvonalakban azt is, hogy milyen típusú edzéseket szeretnénk végezni.
Sérülés veszélye
Ha a sérülési kockázatot vesszük figyelembe, akkor egy szobabicikli egyértelműen alacsonyabb sérülési kockázatot jelent, mint a spinning kerékpár. Ennek oka az, hogy a szobabicikli esetében a lendkerék sokkal könnyebb, ezáltal állandó mozgásban tartja a motort, így kevésbé terheli az ízületeket. A spinning kerékpáron gyakran tekerünk állva, az álló helyzet viszont mindig magasabb sérülési kockázatot jelent, tehát ezt is figyelembe kell venni bicikli választás során.
Az edzés hatékonysága
Az edzés hatékonysága mindkét típusú kerékpár esetében meglehetősen hasonló. Mindkettő esetében növelhetjük az ellenállás szintjét, így folyamatosak a kihívások és a fejlődés lehetősége is. Mivel az izmoknak erősebben kell dolgozni a növekvő ellenállás mellett, jóval hatékonyabb lesz szervezetünkben a vér oxigénszállító képessége, ez pedig hozzájárul a szív- és érrendszer erősödéséhez.
Egy fontos kérdés: mennyibe kerül?
Most, hogy alaposan körbejártuk a spinning-témát, térjünk rá az anyagiakra!
Az otthoni spinning kerékpárok ára széles skálán mozog. A legolcsóbb darabok 150 000-200 000 forint környékétől indulnak, míg egy prémium kategóriás modell 500 000 vagy 1 000 000 forint is lehet. Az alacsonyabb árú kerékpárok értelemszerűen kevesebb funkcióval rendelkeznek, és inkább azoknak valók, akik jellemzően egészségmegőrzés szempontjából szeretnének biciklizni. A közepes árfekvésű modellek – 200 000 – 500 000 Ft között – már igen jól felszereltek, erős vázzal rendelkeznek. Így optimális választást jelentenek azok számára, akik minőségi élményt szeretnének tekerés közben, de azért még nem profi felhasználók. A felső kategóriás modellek nehéz lendkerékkel és sokszor különleges, extra funkciókkal felszereltek. Ezek a típusok már kifejezetten azok számára készültek, akik versenyszintű edzéseket végeznek.
Mielőtt rászánjuk magunkat a tuti kerékpár kiválasztására, jó, ha ezeket a szempontokat figyelembe vesszük. Nyugodtan próbáljunk ki több típust, változatot, így kitapasztaljuk, melyik felel meg leginkább a céljainknak.
képek: freepik.com