A Netflix legújabb, március 13-án bemutatott négyrészes minisorozata, a „Kamaszok” (Adolescence) gyorsan a nézettségi listák élére került, és jelentős figyelmet keltett mind a kritikusok, mind a nézők körében. A sorozat középpontjában egy 13 éves fiú, Jamie Miller áll, akit azzal vádolnak, hogy megölte egyik iskolatársát. A történet nem csupán a bűncselekményre fókuszál, hanem mélyrehatóan vizsgálja a serdülőkor kihívásait, a társadalmi nyomást és az online tér veszélyeit. Sok nézőt foglalkoztat, hogy a Kamaszok igaz történetet mutat-e be, megtörtént esetről szól-e.
Kamaszok igaz történet?
Bár Jamie története konkrétan nem egy valós személyen vagy eseményen alapul, a sorozat ötlete mégis olyan hírekből született, amelyeket a társalkotó, Stephen Graham hallott fiatal fiúk késes támadásairól.
„Volt egy eset, amikor egy fiatal fiú [állítólag] leszúrt egy lányt” – mesélte Graham a Tudumnak. „Megdöbbentett. Arra gondoltam: ‘Mi történik? Milyen társadalmi helyzet vezethet oda, hogy egy fiú halálra késel egy lányt? Mi ennek a kiváltó oka?’ Aztán újra megtörtént, és újra, és újra. Nagyon szerettem volna rávilágítani erre, és feltenni a kérdést: ‘Miért történik ez manapság? Mi folyik itt? Hogyan jutottunk idáig?’”
A történet alapját olyan bűncselekmények adták, amelyeket fiatal fiúk követtek el fiatal lányok ellen, gyakran az online térben terjedő nőgyűlölő és radikális eszmék hatására. Különösen nagy hatással volt rá Axel Rudakubana esete, aki 2024 júliusában egy rendezvényen tizenegy lányt késelt meg, közülük hárman életüket vesztették. Az alkotók célja az volt, hogy a sorozattal rávilágítsanak a toxikus maszkulinitás és az internetes radikalizáció veszélyeire, valamint arra, hogy a fiatalok milyen könnyen válhatnak az online manipuláció áldozataivá. A Kamaszok tehát nem egy dokumentarista feldolgozás, de hiteles és releváns problémákat dolgoz fel, amelyek napjaink társadalmában egyre égetőbbé válnak.
A sorozat mélyrehatóan foglalkozik a toxikus maszkulinitás, a nőgyűlölet és az online radikalizáció témáival. Bemutatja, hogyan válhatnak a fiatal fiúk az interneten terjedő káros eszmék áldozataivá, és milyen hatással van rájuk a közösségi média manipulációja. A „Kamaszok” nem ad egyértelmű válaszokat, inkább arra ösztönzi a nézőket, hogy elgondolkodjanak a társadalom felelősségén ezekben a kérdésekben.
A sorozat sikere nemcsak a nézők körében mérhető le, hanem a kritikai elismerésekben is. A Rotten Tomatoes oldalon 98%-os értékelést kapott, és már az első négy napban 24,3 millió megtekintést ért el a Netflixen. A kritikusok kiemelték a sorozat erőteljes narratíváját és a színészi alakítások hitelességét.
Kép: Netflix